top of page

19. Ziņģētāju un stāstnieku vakars Viļānos

11. februārī plkst. 15.00 Viļānu kultūras namā (Kultūras laukumā 2, Viļānos) jau deviņpadsmito reizi notiks ziņģēm veltīts pasākums, kurā satiksies 20 ziņģētāju grupas.


Viļāni šogad svin pilsētas 95. gadadienu, kas krāšņi ieskanēsies arī 19. Ziņģētāju un stāstnieku vakarā. Pasākuma dalībnieki ne vien izdziedās no paaudzes paaudzē mantotās ziņģes, bet arī atklās dažādus stāstus ap un par Viļāniem un viļāniešu dzīvi.


Šogad Viļānos ziņgēs kolektīvi no Latgales un Vidzemes: kapela “Bumburneicys” (Viļāni), folkloras kopa “Viļōnīši” (Viļāni), Viļānu kultūras nama krievu vokālais ansamblis “Sudaruški”, vīru kopa “Kūzuls” (Dekšāres), folkloras kopa “Klāni (Varakļāni), folkloras kopa “Rota” (Murmastiene), folkloras kopa “Madava” (Barkava), ziņģu ansamblis “Trizulis” (Mārciena), kapela “Dziga” (Rēzekne), kapela “Malnavas muzikanti” (Ludzas novads), Isnaudas folkloras kopa (Ludzas novads), Zvirgzdenes lauku kapela (Cibla), kapela “Sveicynojam, vielejam” (Salnava), tautas muzikants Nikolajs Zaharovs (Rīga), folkloras kopa “Krauklēnieši” (Cesvaine), folkloras kopa “Urgas” (Koknese), folkloras kopa “Sēlene” (Valmieras novads), Tautas mūzikas kopa “Sēļu muižas muzikanti” (Valmieras novads), muzikantu grupa “Retro” (Gulbene), Lizuma lauku kapela (Gulbenes novads).


Kopā dziedāšana (ziņģēšana) Viļānos vainagosies arī ar organizatoru un atbalstītāju simpātiju balvām. Tāpat arī katrs kolektīvs ar savu izvēlētu dāvanu piedalīsies “Balvu jūklī”, kurā izlozes veidā viens otru apdāvinās, līdz ar to ikviens Ziņģes dalībnieks varēs justies kā vislabākais.


“Ziņģes pastāv kopš 16. gadsimta, par ziņģēm sauc gan stāstošās, garās tautasdziesmas, gan folklorizējušās vācu un zviedru dziesmas. Ja klasiskajās tautasdziesmās galvenais vēstījums ir poētisks vispārinājums, tad ziņģes vērtība ir mazs stāstiņš – katra ziņģe ir kā maza dzīve, kas ļauj ielūkoties ikdienā muižā, laukos un pilsētā,” stāsta folkloras zinātniece Iveta Dukaļska, kura tautas tradīciju saglabāšanu mūzikas jomā pēta jau vairāk nekā 30 gadus.


Pirmo reizi ziņģētāju vakars notika 2003. gadā Barkavā, bet kopš 2011. gada ziņģes un stāsti izskan Viļānos. 2020. gadā “Ziņģei” atzīmējām 18 gadus, pēc neilga pārtraukuma šogad atkal satiksimies Ziņģētāju un stāstnieku vakarā.


Pasākumu atbalsta Rēzeknes novada pašvaldība, Viļānu kultūras nams, Tautas muzikantu biedrība, SIA “Lauska” u. c.


19. Ziņģētāju un stāstnieku vakara PROGRAMMA

2023. gada 11. februārī Viļānu kultūras namā (Kultūras laukumā 2, Viļānos)

15.00–18.00 Ziņģes un stāsti

18.30–19.00 Sumināšana un apdāvināšana

19.00 Saviesīgā daļa pie galdiņiem, dejas

Ieeja pasākumā: 2,00 eiro


Informāciju sagatavoja Tautas muzikantu biedrības pārstāve Maija UpenieceComments


bottom of page